Batimetri Logo

Herkes için batimetri batimetri için herşey

Batimetrik Ölçme Sistemleri

Burada sembolik olarak verdiğimiz batimetri sistemlerinin daha fazlası Kordil'in kurumsal sitesinde (www.kordil.com.tr) detaylı olarak sunulmaktadır. Lütfen daha fazla bilgi için bizimle temasa geçiniz.

KBS30200 Çift Frekanslı Tekhüzmeli Akustik İskandil

KBS200

Kordil tarafından geliştirilen sistem 0-300 metre derinliklerde çalışma üzere tasarlanmış tek bir taşıma çantası içerisinde bulunan, yazılım, akustik iskandil (echosounder), bilgisayar ve takma aparatları sayesinde hemen hemen her türlü bot ve teknelere takılabilen, seri port ve bluetooth portu üzerinde veri akışı sağlayabilen bir hidrografik echosounder sistemidir. Sistemler KBS200 ve KBS30200 olmak üzere 200 ve 30 Khz frekanslarında çalışırlar.

Benzer bir sistem olan KBS200 Tek Frekanslı Singlebeam Echosounder

AML Oceanographic Ses Hızı

AML Oceanographic Base X

Base X2 - Çok Parametre Oşinografik Ölçüm Sistemi

Base X2 sağlam, kolay taşınabilir ve 100 veya 500 metre derinliğe kadar olan sular için dizayn edilmiş bir oşinografik araştırma cihazıdır. Askı aparatı sayesinde halat veya ipe bağlanıp istenilen derinliğe kadar indirilerek, derinlik profili bazında ölçüm alır. Üzerinde bulunan yeşil ışık sayesinde, ölçüm yaparken pilin şarj durumu, kayıt durumunu ve dahili hafıza durumu hakkında bilgi edinilir. Base X2, üzerinde bulunan 2 sensör yuvası aracılığı ile AML X Change™ sensörlerinden uygun olanlarının takılmasına da olanak sağlar.

Sensörlerin sökme ve takması, basittir ve sadece vidalanarak yerine oturtulur ve çıkartılır. Standart sistem üzerinde ses hızı ve derinlik sensörü bulunur. Sistem SeaCast yazılımı ile birlikte tedarik edilmekte ve bu yazılım ile ölçülen veriler bilgisayara bağlantı kablosu ile kolayca aktarılabilmektedir.

Kordil TG05 Tide Gauge

TG05 Tide Gauge

TG05 Tide Gauge bir Mareograf İstasyonu veya Su Seviyesi Yüksekliği Ölçme Sistemidir. Kordil tarafından geliştirilen SMS ve kayıt ünitesine sahip 6 m derinliğe kadar yerleştirilebilen ve su seviyesi yüksekliği ölçmede kullanılan bir batimetrik ölçme sistemi bileşenidir. Sağlamış olduğu kesintisiz veri kaydı sayesinde ölçümler güvence altına alınırken, SMS ile çevrimiçi kullanıma elverişli bir şekilde uzak yerlere iletilir. Üzerinde bulunan GPS ile de kurulduğu konum da açıklamaya gerek kalmaksızın kayıt altına alınır.

Norbit iWBMS Multibeam Echosounder

Norbit IWBMS

Norbit iWBMS multibeam sistemi yüksek çözünürlüklü ve çok küçük hacimli bir çoksesışınlı akustik sonar (multi beam echo sounder) sistemidir. Küçük hacmi sayesinde küçük platformlara bile kurulabilen ve kolay taşınabilen bir sistemdir. Güç sarfiyatı ise normal bir laptop bilgisayar kadar olup, gün boyu tek bir akü ile çalıştırılabilir.

iWBMS NAV sistemi Applanix WaveMaster ile bütünleşik olarak entegre GNSS ve hareket sensörleri ile beraber tek bir çantada taşınabilir olarak dizayn edilmiştir. Sistem derin sularda bile yüksek beam adedi sayesinde yüksek çözünürlük sağlar. Geniş tarama açısı (210 derece) sayesinde sadece düz zeminlerde değil şev ve sahil alanlar için de elverişli bir sistemdir.

iWBMS serisi, en son teknoloji ürünü olup ve gelişmiş dijital sinyal işleme tekniklerini kullanır. Standart sistem üzerinde yüzeydeki ses hızını ölçen ses hızı sensörü bulunur. Sistem yanal taramalı sonar özelliği sayesinde yüksek konumsal doğrulukta su altında tespit edilen nesnelerin tanımlanmasına da olanak sağlayarak sadece derinlik ölçen bir cihazdan öte hem derinlik hem de yansıma özelliklerini algılayarak gerçek bir su altı araştırma sistemi olarak kullanılabilmektedir.

iWBMS sistemi 0-270 metre derinliklerde ölçüm yapılarak test edilmiştir. Hem batimetri doğruluğu hem de 256 sesışını ile deniz tabanı oldukça yüksek doğruluk ile ölçülebilmektedir.

Hemisphere A325 Akıllı GPS/GNSS sistemi

 

Hemisphere GNSS

 

Batimetrik ölçümlerde yeni bir çığır açan bu sistem, ilave hiç bir donanıma ihtiyaç duyulmaksızın, IP68 anteni ve tek kablosu sayesinde bilgisayara bağlanarak ihtiyaç duyulan tüm hassasiyeti sağlar. Birçok GPS sisteminin başaramadığı bir konu olan, en yüksek hassasiyetteki düzeltmeyi kullanır. Mesela RTK ile çalışırken, RTK bağlantısı kopunca SBAS DGPS moduna düşer ve oradan devam eder. Anten sabit ve gezici olarak kullanılabileceği üzere aynı zamanda CORS/NTRIP ağlarına bağlanarak da düzeltme alır. Sistemin bir diğer üstünlüğü ise dünya çapında düzeltme yayınlarını da kullanarak yerküre üzerinde RTK Fixed konumunda yatayda 10 santim ve düşeyde 15 santim (%95) doğrulukla ölçme yapmanızı sağlar.

Ohmex SonarMite BTX OEM

 

Ohmex tarafından geliştirilmiş 235 Khz frekansında 0-70 metre derinliklerde batimetrik ölçme yapmak üzere geliştirilmiş bir sistemdir. Özellikle 2 metrenin altında doğru okuma yapabilmesi özelliği sayesinde sahil veya deniz dolgu alanlarında kullanılabilecek ideal bir sistemdir. Frekans bandı gürültü kaynaklarından en az etkilenebilecek bir aralıkta olması münasebeti ile gemilerin üzerinde bulunan frekanslar ile çakışma ihtimalini de minimize eder.