Batimetri sistemleri

KBS30200 Çift Frekanslı Tek Sesışınlı Derinlikölçer

Kordil tarafından geliştirilen sistem 0-200 metre derinliklerde çalışma üzere tasarlanmış tek bir taşıma çantası içerisinde bulunan, yazılım, derinlikölçer (echosounder), bilgisayar ve takma aparatları sayesinde hemen hemen her türlü bot ve teknelere takılabilen, seri port ve bluetooth portu üzerinde veri akışı sağlayabilen bir hidrografik echosounder sistemidir.

Norbit iWBMS Multibeam Echosounder

#

Norbit WBMS multibeam sistemi yüksek çözünürlüklü ve çok küçük hacimli bir çoksesışınlı akustik sonar (multi beam echo sounder) sistemidir. Küçük hacmi sayesinde küçük platformlara bile kurulabilen ve kolay taşınabilen bir sistemdir. Güç sarfiyatı ise normal bir laptop bilgisayar kadar olup, gün boyu tek bir akü ile çalıştırılabilir.

WBMS NAV sistemi Applanix WaveMaster ile bütünleşik olarak entegre GNSS ve hareket sensörleri ile beraber tek bir çantada taşınabilir olarak dizayn edilmiştir. Sistem derin sularda bile yüksek beam adedi sayesinde yüksek çözünürlük sağlar. Geniş tarama açısı (210 derece) sayesinde sadece düz zeminlerde değil şev ve sahil alanlar için de elverişli bir sistemdir.

WBMS serisi, en son teknoloji ürünü olup ve gelişmiş dijital sinyal işleme tekniklerini kullanır. Standart sistem üzerinde yüzeydeki ses hızını ölçen ses hızı sensörü bulunur. Sistem yanal taramalı sonar özelliği sayesinde yüksek konumsal doğrulukta su altında tespit edilen nesnelerin tanımlanmasına da olanak sağlayarak sadece derinlik ölçen bir cihazdan öte hem derinlik hem de yansıma özelliklerini algılayarak gerçek bir su altı araştırma sistemi olarak kullanılabilmektedir.

IWBMS sistemi 0-270 metre derinliklerde ölçüm yapılarak test edilmiştir. Hem batimetri doğruluğu hem de 256 sesışını ile deniz tabanı oldukça yüksek doğruluk ile ölçülebilmektedir.

Kordil TG05 Tide Gauge (Mareograf İstasyonu / Su Seviyesi Yüksekliği Ölçme Sistemi)

TG05 Tide Gauge

Kordil tarafından geliştirilen SMS ve kayıt ünitesine sahip 5 m derinliğe kadar yerleştirilebilen ve su seviyesi yüksekliği ölçmede kullanılan bir batimetrik ölçme sistemi bileşenidir. Sağlamış olduğu kesintisiz veri kaydı sayesinde ölçümler güvence altına alınırken, SMS ile çevrimiçi kullanıma elverişli bir şekilde uzak yerlere iletilir. Üzerinde bulunan GPS ile de kurulduğu konum da açıklamaya gerek kalmaksızın kayıt altına alınır.

Hemisphere A325 Akıllı GPS/GNSS sistemi

#

Batimetrik ölçümlerde yeni bir çığır açan bu sistem, ilave hiç bir donanıma ihtiyaç duyulmaksızın, IP68 anteni ve tek kablosu sayesinde bilgisayara bağlanarak ihtiyaç duyulan tüm hassasiyeti sağlar. Birçok GPS sisteminin başaramadığı bir konu olan, en yüksek hassasiyetteki düzeltmeyi kullanır. Mesela RTK ile çalışırken, RTK bağlantısı kopunca SBAS DGPS moduna düşer ve oradan devam eder. Anten sabit ve gezici olarak kullanılabileceği üzere aynı zamanda CORS/NTRIP ağlarına bağlanarak da düzeltme alır. Sistemin bir diğer üstünlüğü ise dünya çapında düzeltme yayınlarını da kullanarak yerküre üzerinde RTK Fixed konumunda yatayda 10 santim ve düşeyde 15 santim (%95) doğrulukla ölçme yapmanızı sağlar.

Ohmex SonarMite BTX OEM

#

Ohmex tarafından geliştirilmiş 235 Khz frekansında 0-70 metre derinliklerde batimetrik ölçme yapmak üzere geliştirilmiş bir sistemdir. Özellikle 2 metrenin altında doğru okuma yapabilmesi özelliği sayesinde sahil veya deniz dolgu alanlarında kullanılabilecek ideal bir sistemdir. Frekans bandı gürültü kaynaklarından en az etkilenebilecek bir aralıkta olması münasebeti ile gemilerin üzerinde bulunan frekanslar ile çakışma ihtimalini de minimize eder.